Igazságügyi Orvosszakértő – foglalkozás orvostan (üzemorvostan).
Az igazságügyi orvosszakértés az orvostudomány olyan szakága, amely részben orvostudomány, részben pedig jogtudomány, éppen emiatt az orvosszakértőnek sokrétű szaktekintélynek kell lennie, hogy munkáját a legkörültekintőbben tudja végezni.
Amennyiben Ön, vagy cége pert tervez, perben áll, vagy szakértő véleményt szeretne pl:
– Ön, mint munkavállaló vitatja elbocsátásának, felmondásnak foglalkozás- egészségügyi jogosságát
– Önt, mint munkáltatót perlik elbocsátás egészségi állapotra való hivatkozás jogszerűsége miatt
– ellentmondást tapasztal az első és másodfokú, esetleg harmadfokú munkaköri alkalmassági vélemény kapcsán és kérdése van: KÉRHETI MAGÁN ORVOSSZAKÉRTŐ VÉLEMÉNYÉT
Az igazságügyi orvostan az orvostudomány olyan szakága, amely részben patológia, részben pedig jogtudomány, éppen emiatt az orvosszakértőnek sokrétű szaktekintélynek kell lennie, hogy munkáját a legkörültekintőbben tudja végezni.
Az orvosszakértő feladata a büntető, illetve polgári peres eljárás egyes szakaszaiban az orvosi szakkérdésekben való véleményadás. Ahhoz, hogy a szakértő véleményt alkothasson az adott ügyről, vizsgálatot végez, ez történhet hatósági kirendelés okán vagy a fél kérelmére.
Büntetőeljárásról szóló törvény rendelkezései szerint, ha a bizonyítandó tény megállapításához vagy megítéléséhez különleges szakértelem szükséges, szakértőt kell alkalmazni. A tudomány és technika fejlődésével, illetve az életviszonyok megváltozásával a bíróságok olyan problémákkal kerültek szembe, amelyeket „laikusként” nem tudnak pontosan megítélni.
Az igazságügyi szakértők tevékenységéről szóló 2016. évi XXIX. törvény szerint a szakértő feladata, hogy a hatóság kirendelése vagy megbízás alapján, a tudomány és a műszaki fejlődés eredményeinek felhasználásával készített szakvéleménnyel, a függetlenség és pártatlanság követelményének megtartásával döntse el a szakkérdést és segítse a tényállás megállapítását.